UEFA Ülke ve Takım Sıralaması – 4 Aralık

UEFA Ülke ve Takım Sıralaması – 4 Aralık

Geçen hafta oynanan Şampiyonlar Ligi maçları ve bu haftaki Avrupa Ligi karşılaşmalarından sonra oluşan “Uefa Country Ranking” ve “Uefa Team Ranking” tablolarını yani Ülke ve Kulüp sıralamalarını inceleyelim.

Uefa Country Ranking (Uefa Ülke Sıralaması) – 04.10.2009


Avrupa’da mücadele eden 3 takımımızda bu maç günlerinde aldıkları 1-0’lık galibiyetlerle ülkemize toplam 1.2 puan kazandırdılar. Buradaki hesaplamayı tekrar verelim. Şu anda grup maçlarında alınan galibiyetler 2 puan değerinde. Galibiyette alınan bu 2 puanın ülke puanına yansıyan şekli ise o yıl o ülkeden katılan takım sayısına bölünmüş şekli. Yani bizim için bir galibiyet 2/5=0.4 puan değerinde.

Bu haftaki sonuçların ardından özellikle Portekiz’e oldukça yaklaştık. Önümüzdeki Avrupa haftasında onların takımlarından 1 galibiyet fazla alırsak 10.sıraya yerleşeceğiz.

Bu hafta en dikkat çekilmesi gereken sonuç Fenerbahçe’nin Twente karşısında aldığı galibiyet. Futbolda 6 puanlık maçlar vardır ya işte buda ülke puanları açısından bu değeri taşıyan bir galibiyet oldu. Fenerbahçe aldığı bu galibiyetle hem Hollanda ile aramızdaki farkın açılmasını engelledi hem de Twente’ nin gruptan çıkmasının kesinleşmesin önledi.

Twente Elenecekse Sheriff’e Kaybetmek Mübah!

Eğer Twente son maçta Romanya deplasmanında yenilir ya da berabere kalırsa, Sheriff’in Fenerbahçe’yi yenmesi ile Twente kupada saf dışı kalacak. Sheriff karşısında alınacak galibiyetten kazanılacak puan bence Twente’nin kupadan elenip bundan sonra ülkesine puan kazandıramaması durumuna feda edilebilir.

Portekiz ve Hollanda Temsilcileri

Portekiz ve Hollanda adına katılan takımları incelediğimizde, Şampiyonlar Liginde Porto grubunda 2.liği garantiledi. Beklentimiz gruptan sonraki ilk turda elenmesi. Hollanda temsilcisi AZ Alkmar grupta sonuncu ve son maçında Belçika deplasmanında Standard Liege’den 3 puan alamazsa Avrupa’ya veda edecek. Beklentimiz Alkmar’ın gruptan çıkamaması.

Avrupa Liginde ise Hollanda temsilcilerinden Ajax ve PSV gruptan çıkmayı garantiledi. Twente ve Herenveen’in durumu son maçlarda belli olacak. Umudumuz bu 2 takımın elenmesi. Portekiz temsilcilerinden ise Sporting Lisbon ve Benfica bir üst turu garantilerken Nacional kupaya veda etti. Portekiz’in Avrupa’da kalan takım sayısı 3’e düşmüş oldu.

Beşiktaş – CSKA maçının önemi

Özetle önümüzdeki yıl 6 takımla katılabilmemiz adına Portekiz ve Hollanda takımlarının alacağı başarısız sonuçları beklemek durumdayız. Bunun dışında önümüzdeki hafta Beşiktaş-CSKA maçı çok önemli. Beşiktaş’ın Avrupa Liginde devam etmesi ülke puanlarımız için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bu yıl olmasa da önümüzdeki yıl Rusya’yı geçebilmemiz için CSKA’nın Avrupa’ya veda etmesi de çok yerinde olacak.

Uefa Team Ranking (Uefa Takım Sıralaması) – 04.12.2009


Kulüp sıralamasında ise alınan galibiyetlerle 3 takımımızda sıralamada yükselişe geçtiler. Kulüp sıralamasının özellikle ön eleme ve grup kuralarındaki torbadaki yerleri ve seri başı olup olamamayı etkilediğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Bu 2 tablonun da sürekli güncellenen linkleri aşağıda.

Uefa Country Ranking  http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/crank2010.html

Uefa Team Ranking  http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/trank2010.html

Hasan Bartınlı hakkında

28 yaşında. 2002 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Okul yıllarında amatör kümede Tayfunspor kulübünde futbol oynadı. Halen özel bir şirketin Bilgi Teknolojileri departmanında çalışıyor.
Bu yazı Futbol, Futbolmag, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>