UEFA Ülke ve Takım Sıralaması – 1

27 Ekim’de Güncellenmiş Hali için Tıklayınız.

Bu sezon, her Avrupa Kupası haftası sonrası değişen UEFA takım sıralaması ve ülke sıralamasını sitemizde yayınlamaya karar verdik. Böylece önümüzdeki yıllarda takımlarımızın seribaşı olup olamayacağını ve hangi kupaya kaç takımla gideceğimizi yakından takip edebilecek fikir sahibi olabileceğiz.

Trabzonspor ve Sivasspor’un elenmesinden sonra 3 takımla devam ettiğimiz Avrupa Kupalarında ülke ve kulüplerin önümüzdeki dönemde kaderini belirleyen 2 ayrı sıralama tablosu var.

Ülkelerin bir sonraki yıl Avrupa kupalarına kaç takımla katılacağını belirleyen “Uefa Country Ranking” ve kulüplerin katıldığı ön elemelerde seribaşı olup olmayacağını, grup kuralarında da hangi torbadan katılacaklarını belirleyen “Uefa Team Ranking”.

Bu 2 tablo da son 5 yılda kulüp takımların Avrupa Kupalarında aldığı sonuçlara göre düzenleniyor. Şimdi bu 2 tablonun güncel hali üzerinde biraz inceleme yapalım.

Uefa Country Ranking (Uefa Ülke Sıralaması) – 18.09.2009

Tablonun güncel hali bize şunu özetliyor. Sıralamadaki yerimiz olan 11.sıranın altına inmemiz çok düşük ihtimal. İsviçre,Danimarka,Yunanistan ve İskoçya’nın bize yaklaşması zor gözüküyor. Bunun nedeni de galibiyetin 2 puan olması ve de net puan hesabında katılan takım sayısına bölünmesi. Yani 5 takımla katılan bir ülke takımı bir grup maçından galibiyetle ayrılması durumunda ülkesini 2/5=0.4 puan kazandırıyor. Bu yıl sonuna kadar kovalayabileceğimiz en iyi sıra ise 9.luk. Bunun için Portekiz ve Hollanda ile kıyasıya mücadele içindeyiz.

Takımlarımızdan Beşiktaş Şampiyonlar Ligi grup ilk maçında Mancester United’a yenilerek puan kazandıramadı. Galatasaray Atina’da Panathinaikos’u yenerek hem 0.4 puan kazandırdı hem de Yunanistan ile olan farkı biraz daha açtı. Bu hafta aslında tablo açısından en önemli maç Fenerbahçe – Twente idi. Fenerbahçe’nin kazanması bizi Hollanda’nın ensesine kadar yaklaştıracaktı ki maalesef tersi oldu ve fark biraz daha açıldı.

Portekiz’in 4, Hollanda’nın 5 takımı olması işimizi zorlaştırıyor. Tek tesellimiz onların aldığı brüt puanın toplam katılım sayıları olan 6’ya bizim ise 5’e bölünüyor olması. Önümüzdeki dönem diğer 2 ülkeyi geçerek önümüzdeki yıl 6 takımla katılabilmek için daha başarılı sonuçlar elde etmeliyiz.

Uefa Team Ranking (Uefa Takım Sıralaması) – 18.09.2009

Takım sıralaması tablosunda ise Fenerbahçe 34, Galatasaray 50, Beşiktaş ise 61. sırada. Bu sıralamanın artık bu sezon oynanacak maçlar için bir önemi yok. Bundan sonra grup maçları sonrası eşleşmeler seribaşı mantığı ile olmayacağından ya da yeni bir grup oluşmayacağından tablonun değeri önümüzdeki yıl için.

Fenerbahçe,Galatasaray ve Beşiktaş bu tablodaki sıralamalarına göre önümüzdeki yıl ön elemelerde seribaşı, grup kurlarında ise en iyi torbalarda yer almaya çalışacaklar.

Bu 2 tablonun da sürekli güncellenen linkleri aşağıda.

Uefa Country Ranking : http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/crank2010.html

Uefa Team Ranking : http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/trank2010.html

Hasan Bartınlı hakkında

28 yaşında. 2002 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Okul yıllarında amatör kümede Tayfunspor kulübünde futbol oynadı. Halen özel bir şirketin Bilgi Teknolojileri departmanında çalışıyor.
Bu yazı Futbol kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

UEFA Ülke ve Takım Sıralaması – 1 için 7 cevap

 1. kemal der ki:

  ben bu sezon olmasada önümüdeki sezondan itibaren 9.sırayı domine edicemizi düşünüyorum..buda 6 takımla katılmak demek..ligin kaliteside doğal olarak artıcaktır..ve bu konuya verdiğiniz önem için teşekkür diyorum sizlere..spor stüdyosu ekibi

 2. Hasan Bartınlı der ki:

  Son 5 yıl baz alındığı için önümüzdeki yıl 2005-2006 devre dışı kalacak. 2005-2006 daki puanımızın çok düşük olması büyük avantaj. 2010-2011′in başlangıcında bu avantaj ile direk 3 sıra birden yükselmiş olacağız. Özellikle Romanya’nın 2005-2006 yılındaki 16,8 puanı silindiğinde çok gerilemiş olacak.

 3. kemal der ki:

  amam bizim ülkemizde şöyle bi sorun var..bi standart tutturamıyoruz.. 4000 puan alıyoruz bi dahaki sezon 9000 sonra yine 5000-6000 eğer her yıl ortalama 7000-7500 alırsak zaten bi sorun yasamayız..hollanda ve portekizi geçmemiz biraz zor görünüyor..özellikle fenerbahce twente macından sonra..

 4. bora der ki:

  takım sıralaması karışıktı okuyamadım ama ginede iyi sıralamışsınız

 5. sabri güven der ki:

  bora haklısın

 6. gfb der ki:

  bence fenerbahçe en iyileri ama ban sizden 1 de baslayıp yuzue kdar gıden türkiye sıralamasını istemiştm ama olmadı…

 7. halil der ki:

  ben her zaman GS nin galipliğine inandım inanacığım:P

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>