Tekvando’da Türkiye Şampiyonası

1. Gün sonunda 3 kategoride dereceye giren sporcular belli oldu.

Erkekler 67 kiloda Serhat Korkutan finalde Kıvanç Dinçsalman’ı yenerek şampiyon oldu. Yunus Emre Aydın ve Turgay Yıldırım ise bronz madalyayı paylaştılar.

Bayanlar 55 kiloda ise Sibel Yıldırım şampiyon oldu. Finalde Zeynep Kirez’i mağlup eden Sibel altın madalya alırken, Dilek Yılmaz ve Safiye Yalçın da bronz madalya ile yetindiler.

Bayanlar 72 kiloda ise Tuğba Abuş birinci, Büşra Yıldız ikinci, Buket Demirci ve Filiz Nur Özen ise üçüncü oldular.

2.gün

Yapılan mücadeleler sonrası sıralamalar şöyle oluştu.

Erkekler:

58 kg. = 1. Fırat Pozan, 2. Deniz Durdu, 3. Muhammed Güler ve Ümit Aygün

Bayanlar:

51 kg. = 1, Merve Merhamet, 2. Ülkü Ergen, 3. Müşerref Özge Gök, 3. Nilay Uğurlu

67 kg. = 1. Nur Tatar, 2. Zeynep Çiğdem Gencay, 3. Ayşenur Taşbakan , 3. Gamze Uysal

3. gün

Erkekler:

62 kg. = 1. Mert Süngü, 2. Köksal Durusoy, 3. Tufan Demirci, 3. Cem Uluğnoyan

84 kg. = 1. Murat Yağmur, 2. Adil Türk, 3. İzzettin Çiçek, 3. Mehmet Ali Dağlı

Bayanlar:

59 kg. = 1. Derya Dağdelen, 2. Rukiye Alacakaya, 3. Figen Akın, 3. Gülden Ergen

4.gün

Erkekler:

54 kg. = 1. Remzi Başakbuğday, 2. Murat Demirkaya, 3. Yusuf Ertürk, 3. Recep Yazıcı

78 kg. = 1. Serdar Akın, 2. Çağrı Tanrıkulu, 3. Akın Erbaş, 3. Mehmet Bahtiyar

Bayanlar:

47 kg. = 1. Rukiye Yıldırım, 2. Serap Aydeniz, 3. Merve Gökçe Ayaz, 3. Nergiz Gencay

72 kg. = 1. Furkan Asena Aydın, 2. Kübra Sadıkoğlu, 3. Neslihan Kaynarca, 3. Fatma Gügör

5.gün

72 kg. = 1. Rıdvan Baygut, 2. Rıdvan Akın , 3. Ender Demirkaya ve Uğur Aktaş

84 kg. = 1. Soner Pınarcık, 2. İbrahim Mercimek , 3. Ali Özen ve Serdar Yüksel

63 kg. = 1. Burcu Altun,  2. Sibel Güler, 3. Burcu Sallakoğlu ve  Ayşe Sarı

Tekvando Şampiyonası ile ilgili eleştirel yazımı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Büyükler Tekvando Şampiyonası 18-22 Şubat tarihlerinde Antalya Dilek Sabancı Spor Salonu’nda yapılıyor. Türkiye’nin son yıllarda büyük atılım yaptığı Tekvando’nun zirvesi olan bu organizasyonda 50 ilden 700 sporcu yarışacak.

Türkiye Pekin 2008’de 57 kiloda Azize Tanrıkulu ile gümüş, 68 kiloda ise Servet Tazegül ile bronz madalya kazanmıştı. Türkiye son dönemde Tekvando ve Poomsae sporlarındaki başarısıyla dünya ile başeder hale geldi. Tekvando, Türkiye’nin dünya ile rekabet edebildiği ender sporlardan biri olarak göze çarpıyor. Olimpiyatlardaki madalyalarımız ile Avrupa’nın çok üzerinde bir Tekvando başarısına sahip olduğumuz ortaya çıkmıştı. Tabii ki Tekvando’nun anavatanı Kore ile baş etmek zor. Kore Olimpiyatlarda 4 altına ulaşmış, Amerika 1 gümüş 2 bronz, Meksika 2 altın, Çin ise 1 altın bir bronz ile takip etmişti. Türkiye aldığı madalyalar ile Tekvando’da olimpiyat beşincisi olmayı başarmıştı.

Tekvando’da bu sezon dünya sıralaması kuralı çıktı ve en başarılı 8 sporcunun sene sonunda mücadele edeceği bir organizasyon düzenleniyor. (Bkz. Tekvando’da Yeni Dönem)

Türkiye Şampiyonası birinci gününde erkeklerde 67, bayanlarda ise 55 ve 72 kilo müsabakaları ile başlayacak. Daha önce internet sitesinde bilgi eksikliklerine değindiğimiz Tekvando Federasyonu websitesi, olumlu yönde önemli değişiklikler yapmasına rağmen, halen bazı bilgileri sunmuyor. Örneğin Türkiye Gençler Şampiyonası da geçtiğimiz günlerde oynandı. Hangi sporcunun ilk 4’te yer aldığını ve fotoğraflarını görsek de, hangi sporcunun kimle oynadığına ulaşamıyoruz. Ayrıca, Tekvandocularımızın fotoğrafları altında sporcu ismi yazmadığı için hangi sporcu olduğunu çözemiyoruz. Ayrıca hala Olimpiyat Gümüş Madalyalı sporcumuz Azize Tanrıkulu’nun profili güncellenmemiş. Biraz daha özen gösterildiği takdirde Tekvando’nun hem daha çok kitleye ulaşacağını hem de sportif başarımızın yayın başarısı ile birleşerek meraklı takipçilerin dünyanın neresinde olursa olsun bu önemli spor organizasyonunu rahatlıkla takip edeceğini düşünüyoruz. Tekvando Federasyonu spordaki başarıdaki özenini bu konulara da yansıttığı takdirde Tekvando sporu kazanacaktır.

Gençler Şampiyonasından detaylı olmasa da en azından Türkiye Gençler Şampiyonları’na yer vermek istedim.

Erkeklerde 45kg Ahmet Özdem, 48 kg Fuatcan Aldemir, 51kg Seyithan Akbalık, 55kg İbrahim Şimşek, 59kg Berkcan Süngü, 63kg Sunay Dönmez, 68kg Ozan Berken Bindak, 73kg Burak Ozan Karaca, 78kg Burak Eski, +78kg Serdar Gezici;

Bayanlarda, 42kg Şeyma Tuncer, 44kg Kübra Dürdane Çakır, 46kg Gamze Yangın, 49kg Çilem Sarıoğlu, 52kg Şule Yılmaz, 55kg Tuğba Uçak, 59kg Kübra Okur, 64kg Ayşe Çakır, 68kg Esfa Karaca, +68kg Sebahat Fulya Yıldızdal,

Türkiye Gençler Şampiyonu oldular.

Sporcularımızın başarılarını daha detaylı aktarmak isterdik. Ancak turnuva şehrinde olamamamız ve de Federasyonun internet sitesinin detaylı yayın yapmaması nedeniyle kendilerinden özür dileriz. Ümidimiz o’dur ki Büyükler Şampiyonası ile ilgili analiz yazılarını, vidyoları ve en azından eşleşmeleri ve sonuçlarına internet ortamında ulaşabiliriz. Aksi halde üzülerek, yine sadece şampiyonların isimlerini vermekle yetineceğiz.

Tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

Alper Ecevit hakkında

Neredeyse 30 yaşında bu zat, Amerika'nın New York eyaletinde yaşıyor...1990'da Dünya Kupası diye inim inim inlerken, 1992'de Freddy Mercury sayesinde Olimpiyatlara da düşkün oldu. Yazdı, çizdi orada burada, bir baktı blog olayında ekmek var, başladı spor blog'u yapmaya...Pekin 2008'i seyrederken coştu, Londra 2012'yi de gördü blogu...
Bu yazı Diğer Branşlar, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir