Sırtı Yere Gelmeyen Adam: Yaşar Doğu

Efsane DOĞUyor

1913 Yılında Samsun’un Kavak İlçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, I. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine dedesinin köyü olan Emirli’ye yerleşti. Aslen Kafkas Türklerinden olan Doğu güreşe küçük yaşlarda başladı ve henüz 15 yaşındayken yöresinin ünlü pehlivanlarından biri oldu. Askerlik dönemine kadar karakucak güreşi yaptı. 1936 yılında Ankara’da askerliğini yaparken Güreş Kulübü’ne girdi ve minder güreşine çıktı.1938’de askerliği bitince Ankara’ya yerleşti ve kulübü adına güreşmeye başladı. Bir yıl içerisinde Millî Takımın Finlandiyalı antrenörü Onni Hellinen kendisine millî takımda yer verdi. Böylelikle başarı dolu güreş hayatının ilk millî müsabakasını1939’da Oslo’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gerçekleştirdi. Yaşar Doğu bu şampiyonada 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenildi ve ikinci oldu. Bu tek yenilgisini sayı ile Estonyalı güreşçi Toots’a karşı aldı. Oslo Turnuvası Yaşar Doğu’nun tüm spor kariyerinde katılıp da şampiyon olmadığı tek turnuva oldu.

1940 yılında İstanbul’da yapılan Balkan Oyunları’nda güreş yaşantısının ilk şampiyonluğunu 66 kiloda kazanırken, üç maçını da tuşla kazandı. İkinci Dünya Savaşı’nın araya girmesiyle millî müsabakalardan uzak altı yıllık bir duraklama devresine girilmişti. 1946 senesinde İskenderiye ve Kahire’de iki milli karşılaşmada iki tuşla iki galibiyet daha kazandı. Yine aynı sene İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 73 kiloda 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı.

Stockholmdeki Dünya Sampiyonasi dönüsünde Celal Atik ve Yasar Dogu uçakta-1949

O Müthiş Final!

1947’de Prag’da yapılan Avrupa Greko-Romen Şampiyonası’nda yine bütün rakiplerini yendi ve 73 kilonun şampiyonu oldu. İlk kez Demirperde Bloku’nun katıldığı bu şampiyonanın değişik bir özelliği vardı. Zira Sovyet Rusya ve yandaşları bir demirperde ülkesinde yapılan bu şampiyonada tam bir ittifak içinde idiler. Yaşar Doğu arkadaşlarına yapılan haksızlıkları gördüğü zaman, şampiyonluğu kazanmak için sadece Rus rakibini değil demirperde hakemlerini de yenmesi gerektiğinin farkındaydı. Finale kadar zorlanmadan gelen Yaşar, final müsabakasına fırtına gibi girdi. Rus rakibini tuttuğu gibi yere vurdu. Oyundan oyuna geçiyordu. Bir ara rakibinin sırtını yere yatırdı, hakemler görmezlikten geldiler. Sonra bir tuş daha yaptı, hakemler aldırış etmediler. Koca Yaşar sinirlenmişti. Rakibinin üzerine bir anda atıldı, Rus güreşçiyi tuttuğu gibi mindere serdi ve rakibinin göğsüne çıkıp oturdu. Teker teker bütün hakemlere baktı. Gözleri öfke ile doluydu. “Artık bunu da mı tuş olarak saymayacaksınız” der gibiydi. Hakemler isteksizce Yaşar Doğu’nun galibiyetini ilan ettiler.

Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu

Bir yıl sonra 1948’de Londra Olimpiyatları’na katılan Yaşar Doğu burada da karşılaştığı 5 rakibini de yenerek olimpiyat şampiyonu unvanına sahip oldu. 1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa turnesine çıktı.  İsveç, Finlandiya, İtalya ve İsviçre’yi kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul’da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg’i sayı ile yenerek şampiyon oldu. 1950 yılında Irak ve Pakistan’a yaptığı büyük turnede büyük kuvvet ve güreş bilgisini doğu alemine tanıtmak imkân ve fırsatını da buldu.

Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez Dünya Şampiyonası’na katılma şansını yakaladı. 1951 yılında Helsinki’de 87 kiloda Ayyıldızlı mayoyu giydi. Çok çabuk kilo alan, buna karşılık çok zor kilo veren bir bünyeye sahipti. Bu yüzden yıllar ilerledikçe sıkleti de yükseliyordu. Nitekim 67 kilo ile başladığı güreş hayatının son şampiyonluğunu Helsinki’de 87 kiloda kazandı. Yaşar Doğu kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek şampiyonluğa uzandı. 1951 yılında Helsinki’ye giden güreş milli takımının hepsi şampiyonluk ünvanıyla yurda dönmüştür. Bu takım Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir’den oluşmaktaydı.

Muhteşem Bir Başarı Tablosu

Londra Olimpiyatları’ndan sonra kendisine ev armağan edildiği için Olimpiyat Komitesi’nce profesyonel ilan edilince, 1952 olimpiyatlarına katılamadı. Ayyıldızlı mayo altında yaptığı 47 maçın 46’sını kazanan Yaşar, bunların 33’ünde tuş yapmış, 11 maçını ittifakla, 1’ini abandone ile, birini de ekseriyetle kazanmıştır. Galibiyetle sonuçlanan 46 güreşi 690 dakika sürmesi gerekirken; yaptığı tuşlarla bu süreyi 372 dakika 26 saniyeye indirmişti.

Güreşi Bırakamıyor

Yaşar Doğu aktif sporculuğuna son verince Milli Takım’da antrenör oldu. 15 Aralık 1955’de Milli Takım kafilesi ile beraber İsveç’te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen İsveç’ten döner dönmez tekrar kendini güreşe verdi ve 8 Ocak 1961’de Ankara’da geçirdiği bir başka kalp krizi sonucu vefat etti.

15 Ekim 1937’de eşi Hayriye Hanım ile dünya evine giren Yaşar Doğu’nun bu evlilikten Reyhan, Melahat, Zafer, Muzaffer ve hem takım arkadaşı hem de güreşçiliğine hayran olan Gazanfer(Bilge)’in adını taşıyan 5 çocuğu olmuştur.

Hiç şüphe yok ki Yaşar Doğu Türk Sporu’nun efsanelerinden ve her genç sporcunun örnek alması gereken bir spor adamı.

Yazısı için Soner Atalay’a teşekkür ederiz.

Bu yazı Güreş kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sırtı Yere Gelmeyen Adam: Yaşar Doğu için 2 cevap

  1. Güney Cüceloğlu der ki:

    Teşekkürler sevgili Soner Atalay. Büyük efsanenin hayatını çok güzel anlatmışsın.

  2. ayhan der ki:

    kavaklı olarak beğendim tüm kavak halkı adına teşekkür ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir