Milli Takımın Yeni Teknik Direktörü?

Milli Takımın Yeni Hocası Kim Olmalı!


Türk Milli Takımı ve Galatasaraya ile ilkleri yaşayan Fatih Terim milli takımdaki görevinden ayrıldı.

Fatih Terim’in görevi bırakmasından sonra kamuoyu bugünlerde hep bu soruyu soruyor. Milli takımın yeni hocası kim olmalı?

Guus Hiddink, Mircea Lucescu, Rıdvan Dilmen, Bülent Uygun, Ertuğrul Sağlam gibi adayların öngörüldüğü görsel ve yazılı basında usta yazarlar bu konuda pek görüş bildirmiyor. Göreve getirilen kim olursa olsun bir süre sonra eleştirme hakkının baki kalması için öneride bulunmaktan kaçıyorlar. Peki, ulusal ve kulüp takımlarının hocalarını sürekli acımasızca eleştiren bu kişiler sizce engin futbol bilgileri ile bu konuda kamuoyunu yönlendirme konusunda neden somut adımlar atmıyorlar?

Önemli olan kim olduğu değil projeleri klişesini savunarak isim vermekten kaçınanların aksine Milli takımı çalıştırabilecek genel teknik direktör profilini ve adaylardan en uygunun kim olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Profil analizimde bence bazı başlıklar var. Bunlara göre de alternatifleri daraltarak nihai sonuca ulaşalım.

Milli Takım hocası iyi bir kadro seçim ve yönetim uzmanı olmalı.

Bu özelliğe uymayan ve elenen ilk isim Ertuğrul Sağlam. Beşiktaş tecrübesinde kendisine sunulan Pascal Cygan, Nicole Legrottaglie, Jean Alain Boumsong gibi oyuncuları yeterli bulmayan ve Gordon Schildenfeld, Higuain seçimlerini bizzat kendi yaparak bu konuda çok da başarılı olmadığını ortaya koyan Sağlam, göreve geldiğinde yapacağı seçimlerle ciddi olarak hayal kırıklığı yaratır. Ayrıca Beşiktaş’ta çalıştığı dönem Ricardinho gibi bir oyuncu ile kişisel sorunlar yaşayarak devre arası takımdan göndermesi bu konuda da onu bir adım geri itiyor.

Milli Takım hocası kariyeri ile oyuncularda saygınlık uyandırmalı.

Özellikle Türkiye’de profesyonel yaşam konusunda sıkıntı yaşayan futbolcular, teknik direktörlere karşı saygı sorunu yaşayabilir. Bunun da önüne geçmek için yıllarca tecrübe kazanmış ve saygınlık kazanmış bir hoca seçilmesi uygun. Bu madde için Rıdvan Dilmen, Bülent Uygun ve Ertuğrul Sağlam hem yaşları hem de kariyerleri bakımından yetersiz gözüküyor.

Milli Takım hocası vakit geçmeden göreve başlamalı.

Bu maddeye aykırı tek hoca Guus Hiddink. Diğerleri bir şekilde göreve gelebilir ancak Hiddink Rusya ile Dünya Kupasına gitmek için play-off oynayacak Rusya’nın başında ve Güney Afrika’ya gitmesi durumunda görevin başına geçebileceği tarih pek kabul edilebilir değil.

Milli Takım hocası kapristen uzak olmalı.

Fatih Terim’in en çok yaşadığı sıkıntı buydu. Özellikle Fatih Tekke, İbrahim Toraman gibi oyuncuların iyi dönemlerinde bile takımda yer alamamasını bu madde ile ilişkilendirebiliriz. Bu konuda yapı itibari ile Bülent Uygun’da aynı sıkıntıyı yaşayabilir.

Milli Takım Hocası uzun maç aralarında rakipleri iyi analiz edebilmeli.

Bu maddeye uygun olmayan bir seçenek yok gibi. Bülent Uygun ve Ertuğrul Sağlam’ı bu konuda biraz yetersiz görebiliriz.

Ülke futbolunu bilen, iyi bir analist olan Lucescu milli takımımızın defansif kalitesini de arttırabilir.

Sonuç olarak,


Özellikle Galatasaray ve Beşiktaş tecrübelerinde iyi kadrolar oluşturmuş,

Tümer, İlhan, Sergen gibi yönetilmesi zor oyuncuları bir arada başarı ile oynatabilmiş,

Kariyeri, olgunluğu ile gittiği her takımda oyuncuların saygınlığını kazanmış,

Göreve geçmesi için çok fazla engeli bulunmayan,

Vakti zamanında kendisine şişe fırlatan Pascal Nouma’yı aynı haftanın sonunda 11’de başlatabilecek kadar kapristen uzak,

Maçlardan önce oyuncularına kendi taktiklerinden çok rakip oyun anlayışını ezberletircesine çalıştıran,

Mircea Lucescu bu görev için biçilmiş kaftandır.

Hasan Bartınlı hakkında

28 yaşında. 2002 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Okul yıllarında amatör kümede Tayfunspor kulübünde futbol oynadı. Halen özel bir şirketin Bilgi Teknolojileri departmanında çalışıyor.
Bu yazı Futbol, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Milli Takımın Yeni Teknik Direktörü? için 3 cevap

 1. burak can der ki:

  kendi fikrimi söyleyecek olursam bu saatten sonra bir Türk hocanın milli takımı kaldırabileceğine inanmıyorum.. Ligde şampiyonluk görmemiş,tecrübe açısından zayıf Türk hocaları oraya getirmek onları resmen basının önüne atmak demektir.. Federasyon öyle bir antrenör bulmalı ki; geldiği gün medya ona biat etmeli. İlk maçtan kalemler sivriltilmemeli.. İşte bu neden bile Lucescu ihitmalinin bence zayıflatır. Başta Hıncal Uluç olmak üzere Lucescu’yu bu ülkede sevmeyen ve oynattığı futbolu beğenmeyen bir sürü medya çalışanı var. Adam daha işe başlamadan onu soğutmak bizim için hayırlı olmaz.
  Eğer Rusya Dünya Kupasına gidemezsa Hiddink isimleri geçiyor ama ne Hiddink’in ne de Löw’ün kovuldukları ülkeye geleceklerini sanmam. Gelselerde 5 kat fiyat isterlerki; Terim’in 230 bin tl maaşına takan basınımız bu işe ne der düşünmek istemiyorum.
  Kendi önerimi şu ana kadar hiçbir yerde duymadım ama ben Frank Rijkaad’ın bizim milli takımımız için çok uygun bir isim olduğunu düşünüyorum. Üstelik Galatasaray’î çalıştırması bizim için büyük avantaj. Ligi sürekli takip ettiği için fazla sıkıntı yaşamayacaktır. Hem 1 yıla yakın süre resmi maçımız olmadığını düşünürsek aradaki uyum ve takım kurma süreçlerini de ufak kamplarla kapatabilriz. Rijkaard’ın yardımcılığına adayım ise Rıdvan Dilmen… eğer kabul ederse Abdullah Avcı’da hemen ümit milli takımın başına geçmeli..
  Bugüne kadar hep hücum oynayarak kazanan, defansa çekildiği her maçta hüsran yaşayan milli takımımızın kadrosu da bence hollanda ekolünü oynayabilecek çapta.. Sırf Rijkaard’ın adı bile bize bir saygınlık katacak ve gurbetçilerimizin seçimlerinde etkili olacaktır.

 2. ayhan der ki:

  merhaba üzülerek belirtmek isterim türk futbolu dibe vurmuş durumda bu şunu gösterir fatih terim dönemi bitmiştir artık milli takım baştan aşağı yenilenmeli takıma gençler adapte edilmeli 4 yıl sonrası için gençler hazırlanmalı ve bunun için kaybedicek zamanımız yok ben yabancı antrenörden yana olan bir birey değilim nedeni ise sorumluluk yabancıların ülkemizde malesef sorumluluk aldığını düşünmüyorum gelen yabancıların tek bir hedefleri var oda para en ezından kendi evlatlarımız başaramadığı zaman maddi manevi herşeyinden vazgeçiyor ve istıfasını sunuyor milli takımı kaldırabilcek şu an için türkiyede rıdvan dilmen den başka hoca göremiyorum futbol bilgisi en üst düzeyde olan bir evladımıza bu görev verilmeli diye düşünüyorum

 3. coşkun der ki:

  Türk futbolunda çok kaliteli futbolcular var bunların tespit edilip güçlü bir milli takım oluşturulması için kararı futbol federasyonu verir futbol federasyonunda bunu başarabilecek alt yapıda kurumsal yetenekde mevcuttur milli takım için doğru kararlar verilip başarı sağlanamıyorsa bu beceri kullanılmıyor demektir bence en büyük sorunumuz özgüven eksikliğidir bunu aşabildiğimizde neler yapabildiğimizi bize fatih terim galatasaray ile uefa kupasını alarak kanıtlamıştır çok kaliteli bir kadroya gerekli özgüveni ve motyivasyonu aşılıyarak bunu başarmıştır milli takımımız içinse çok fazlası gereklidir kariyerinde her zaman başarılı olmuş Lucescu bunu başarabilecek tek teknik direktördür iddaa ediyorum bügün milli takımın başına gelsin 2012 de avrupa şampiyonuyuz galatasarayın dağılan kadrosu ile süper kupayıyı aldı o sene şampiyon yaptı şampiyonlar liginde iki defa çift guruptan çıkarak çeyrek final oynattı beşiktaşı ilk sene şampiyon yaptı şampiyonlar liginde inanılmaz maçlar kazandı galatasarayda çok başarılı iken gönüllerin teknik direktörü için gönderildi beşiktaştan gönderilişi ise inanılmazdı 11 puan öndeki bir takımın hocası koltuk sevdası yüzünden entirikaların kurbanı olurken koca beşiktaş şampiyonluktan edildi turkiyeden ayrıldıktan sonra hala aynı takımı çalıştırıyor bun takım her sene kendi liginde şampiyon oluyor şampiyonlar liginde futboluyla hayran bırakıp çok paralar kazanıyor eninde sonunda saraçoğlunda uefa kupasınıda aldı malesef bir çok fısata rağmen sayın başkanımız aziz yıldırım fenerbahçeye bu futbol üstadını kazandıramadı türk insanınıda futbolunuda çok iyi tanıyan kaliteli tek teknik direktörü almak için daha ne bekleniyorki tekrar iddaa ediyorumki bünyesinde kaliteli futbolcular olan her hangi bir milli takımı dünya şampiyonu bile yapabilir yada maddi olanakları yüksek bir takımıda rahatca şampiyonlar ligi şampiyonu yapabilir bunun delilide elde ettiği başarılarla oluşturduğu parıl parıl kariyeridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>