Judo’da Hareketli Haftasonu

Bu haftasonu Judoda üç uluslararası şampiyona vardı. İki şampiyonada büyükler seviyesinde World Cup heyecanı yaşanırken, Avusturya’nın Leibnitz kentinde 20 yaş altı şampiyonasında Türk judokaların başarıları bizi gururlandırdı. World Cup’larda istediğimiz başarıyı elde edemez iken gençlerde gelen haber bizi sevindirdi. Biz de önce genç sporcularımız ile başlayalım.

Avusturya-Leibnitz:

Bayan sporcularımızın sporda erkeklerden daha başarılı olmasına artık alıştık. Özellikle hafif sikletlerde birçok bayan sporcumuz başarılı oluyor.  Judoda da bu kural geçerli. 78+ judokası Gülşah Kocatürk belki de Türk sporunda bir istisna. Leibnitz’de Avrupa Judo Birliği (EJU)’nun müsabakasında da 48 kiloda tataminin hakimiydik. Turnuvada aldığımız 3 madalyanın ikisi bu siklette geldi. Ebru Şahin altın, Esma Dademir ise bronz madalya alarak büyük bir başarıya imza atıp ilerisi için umut verdiler. Bu siklette genç judoka Derya Cıbır’ın da olduğunu ve bu ikiliye katılacak düzeyde olduğunu hatırlatmak gerek.

Bu başarı Ebru ve Esma’nın ilk başarıları değil. Ebru, Temmuz 2008’de Saraybosna’daki ümitler Avrupa Şampiyonası’nı da 40 kg’da kazanmıştı. Esma, 2008 Türkiye Gençler Şampiyonu ve Avrupa Gençler İkincisi. Judokalarımızın başarılarının devamını görmek bizi mutlu ediyor. Ancak bu mutlu tabloda bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Geçtiğimiz sene Bangkok’ta oynanan Dünya Gençler Şampiyonası finalinde Derya Cıbır’ı mağlup eden Brezilyalı Sarah Menezes 1990 doğumlu ve üst düzey turnuvalarda boy gösteriyor. Şubat ayında Paris’te Grand Slam beşinciliği kazanan Menezes, haftasonu Lizbon’da yapılan World Cup’ta da şampiyon oldu. Burada söylemek istediğim, sporcularımızın başarılarıyla gururlanırken, çalışmalarına devam ettikleri takdirde çok kısa bir sürede kendilerini uluslararası turnuvalarda zirvede görebileceğimizdir. Gençlerde aldığımız başarılar bize gurur verir ama esas hedef en tepeye çıkabilmektir. 48 kiloda dünya çapında 3 judokamız varken aralarındaki rekabet mutlaka iyi bir sonuç getirmelidir.

Ebru finalde Kristina Vrsic’i mağlup etti. Vrsic de henüz 17 yaşında ve gençlerde birçok başarısı var, büyüklerde ise Slovenya 2009 Şampiyonuydu. Bu galibiyetin Ebru’nun kapasitesi hakkında fikir verdiğini söylemeliyim.

Bu şampiyonada bir başka madalya da Barkın Başol (81kg.) ‘dan geldi. Barkın’ın sikletinde Rus Alexey Fetisov şampiyon oldu.

Turnuvada mücadele eden diğer sporcularımızdan Şahin Turşak, Ayşe Saadet Arca ve Rabia Kaçar ise üçüncülük maçlarında yenilerek 5.lik derecesi elde ettiler.

Şampiyonayı yerinde seyreden Federasyon temsilcileri internet sitelerinde biraz daha fazla bilgi verseler sporcuların başarılarının tanıtımı adına önemli bir katkı yaparlardı. Judo’nun genç ve dinamik başkanı Fatih Uysal’ın  federasyonun websitesindeki ilgili haberde yer verilen görüşlerine mutlaka değer veriyoruz ancak sporcuların başarılarını yansıtmak herşeyden önce gelmeli diye düşünüyorum.


World Cup Lizbon

Bayan sporcular arasında gerçekleşen mücadeleye Türk milli takımı katılmadı. Akdeniz Oyunları’na hazırlanan takımımızın çalışma planında bu World Cup olmayabilir, ancak 2010’dan itibaren her turnuvanın olimpiyata katılım için önemli olduğunu ve tecrübe adına bu turnuvalarda yer almamızın faydasına tekrar tekrar değinmemize gerek yok herhalde.

14 ülkeden 100 sporcunun katıldığı şampiyonada Portekiz 3 altın bir bronz, Hollanda 1 altın 2 gümüş 3 bronz ve Çin 1 altın 1 gümüş 3 bronz ile ilk üç sırayı alan ülkeler oldular.


World Cup Bükreş

Bükreş’ta Federasyon tarafından 7 sporcumuzun yarışacağı açıklanacaktı ama sadece 5 erkek judokamızla temsil edildik. Sezer Huysuz’un şampiyona öncesi geçirdiği sakatlık ve Özgür Yılmaz’ın özel sorunları nedeniyle katılamamış olması takımımızın madalya şansını azalttı.

Sporcularımızdan sadece 100+kg judokası Remzi Kocatürk 20 yaşındaki Romen Cristian Stanciu’yu ilk turda mağlup etti. İkinci turda ise 2008 ve 2009 İtalya Şampiyonu Alessandro Frezza’ya yenilerek repesaj’a kaldı. Burada da Romen 19 yaşındaki Vladut Simionescu’ya yenilerek elenmiş oldu. Simionescu, turnuvada bronz madalya kazandı.

Mehmet Durmaz (66kg), Burhan Koçan (90kg), Ahmet Özbay (60kg), Ahmet Sarı (81kg) ise ilk tur müsabakalarında elendiler.

Bir kez daha gençler kategorisinde başarılı olup üst seviyede istediğimizi elde edememiş olduk. İlerleyen şampiyonalarda gençlerdeki başarımızın büyüklere de yansıyacağını umuyoruz. Uzun süredir beraber kamp yapma imkanı bulamayan sporcularımız Akdeniz Oyunları öncesi 12 günlük bir kampa katılacaklar, bu kampın sporcularımızın başarısına olumlu katkı yapacağı düşünülüyor.

Bükreş’te Çek Cumhuriyeti 2 altın madalya ile şampiyon olurken, bir altın bir gümüşle Moldova ikinci, 1 altın 3 bronz ile de Kore üçüncü oldu.

Alper Ecevit hakkında

Neredeyse 30 yaşında bu zat, Amerika'nın New York eyaletinde yaşıyor...1990'da Dünya Kupası diye inim inim inlerken, 1992'de Freddy Mercury sayesinde Olimpiyatlara da düşkün oldu. Yazdı, çizdi orada burada, bir baktı blog olayında ekmek var, başladı spor blog'u yapmaya...Pekin 2008'i seyrederken coştu, Londra 2012'yi de gördü blogu...
Bu yazı Judo kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir