Eskrim: Tevfik Burak Babaoğlu’nun Başarısı

Dünya Eskrim Şampiyonası Antalya’da devam ediyor. Erkekler flöre’de ülkemizi temsil eden 16 yaşındaki sporcumuz Tevfik Burak Babaoğlu, Pul maçlarından (sıralama maçları) sonraki ilk eleme
turunda İİranlı Hamed Sayyad Ghanbari’yi yendikten sonra bir büyük sürpriz gerçekleştirerek İngiliz Edward Jeffries’i de mağlup etmeyi başardı. Jeffries, Dünya Gençler ikincisi olmuş başarılı bir sporcu, ancak Burak’ın da başarıları küçümsenecek gibi değil.

2006/07 sezonunda 13 yaş, 2007/08 sezonunda ise 15 yaş altı Uluslararası Flöre Maratonu’nu kazanmayı başaran Babaoğlu, 2007’den beri de büyükler şampiyonasında yarışıyor. 2009/10 sezonuna büyükler, gençler ve yıldızlarda Türkiye’de birinci sırada başlayan Burak, genç yaşına rağmen Türkiye Şampiyonaları’nda 2007’de bronz, 2008’de ise gümüş madalya aldı. Burak yıldızlarda Avrupa sıralamasında 10.sırada bulunuyor. Gençlerde Dünya sıralamasında 125, büyüklerde ise 455. sırada. Henüz kariyerinin çok başında olan Burak Babaoğlu, antrenör Damir Sayfutdinov ile çalışmalarına devam ediyor.

Aldığı iki galibiyetle 64 sporcu arasına kalan Tevfik Burak Babaoğlu, bugün yapılacak müsabakada Pekin 2008’de gümüş madalya alan Japon Yuki Ota ile karşılaşacak. Ota karşısında alınacak galibiyet büyük bir sürpriz olur, ancak Burak’ın bu başarısı bile bizi gelecek için umutlandırmaya yetiyor.

Şampiyonada bugün, Burak haricinde  bir Türk sporcusu daha son 64’te mücadele ediyor. Bayanlar Kılıçta mücadele eden Özdem Aslan, eleme turlarında Romen rakibi Bianca Pascu’yu yenmeyi başardı.Yeni rakibi ise Rus Ekaterina Diatchenko. Rus sporcu şampiyonanın dördüncü seribaşı konumunda.

Bayanlar Flörede Cansu Tor ise, Alman Carolin Golubytski ile eşleşti. Alman sporcu şampiyonada 8 numaralı seribaşı. Merve Karamete ise 7. seribaşı Macar Gabriella Varga ile karşılaşacak.

Bu yazı Eskrim kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir