Dünya Halter Şampiyonası Sona Erdi

Güncellenmiş sonuçlar için tıklayınız.

Türkiye’nin olimpiyat şampiyonu olduğu 3 daldan(güreş, judo, halter) biri olan halterde Dünya Şampiyonası önümüzdeki cuma günü Kore’nin Goyang kentinde başlıyor.

48kg bayanlar kategorisi altın madalya umudumuzun en yüksek olduğu kategori. Türk spor tarihinin tek olimpiyat şampiyonu olan bayan sporcusu Nurcan Taylan’ın yanısıra, 2008 Olimpiyat ikincisi Sibel Özkan da madalya arayacak. Olimpiyat üçüncüsü Wei Leng Chen ve dördüncüsü Im Young Hwa, bu kategorinin diğer iddialı isimleri. Koparma ve toplamda dünya rekortmeni olan LianYang ise tartışmasız turnuvanın bir numaralı favori ismi. Olimpiyat şampiyonu Xiexia Chen ise bu şampiyonada yok. Bu kategoride bir başka ilginç olay ise 1992 doğumlu Dünya Yıldızlar Rekortmeni Şaziye Okur’un da mücadele edecek olması. Belki Şaziye’den madalya beklemek haksızlık olacaktır ancak bu kadar genç yaşta bu isimlerin arasına girmiş olması bile umut tazeliyor.

Bayanlar 63 kg’da madalya beklediğimiz isim ise Sibel Şimşek. 2007’de dünya yedincisi olduktan sonra 2008’de Avrupa İkincisi, 2009’da ise Avrupa Şampiyonu olan Sibel, artık dünya çapında bir derece elde etmek istiyor. Goyang’a da kesinlikle iddialı gidiyor.

Bayanlar 53 kg’da Avrupa ikincisi Aylin Taşdelen ve üçüncüsü Emine Bilgin, 58 kg’da Rabia Zengin, 75kg+ Avrupa dördüncüsü Ümmühan Gürçay ve Sibel Altındaş madalya arayan diğer sporcular olacak.

Erkeklerde ise bayanlardaki kadar iddialı olmadığımız bir gerçek. Madalyaya en yakın isim 2009 Avrupa Şampiyonu Erol Bilgin. 62 kiloda mücadele eden sporcumuzun başlıca rakipleri Çinli Qiu Le, Jianjun Ding ve Fan Jang. Ayrıca Olimpiyat ikincisi Kolombiyalı Diego Salazar madalyaya yakın isimler arasında. Erol’u zorlu bir mücadele bekliyor.

56kg’da Gökhan Kılıç, 62kg’da Bünyamin Sezer, 77kg’da Semih Yağcı ve Samet Keleş, 94kg’da Elvan Resul ve Talat Bayam, 105kg’da ise Bünyamin Sudaş ve Hasan Yılmaz ülkemizi temsil edecek diğer sporcular.

Bu yazı Haberler, Halter kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dünya Halter Şampiyonası Sona Erdi için 5 cevap

 1. eda der ki:

  umarım tüm sporcularımız başarılı olur.48 kg yanlız çinliler ve türkler arasında geçmeyecek.türk sporcular da birbiri ile yarışacak.inşallah bu rekabet başarı getirir.yeter ki eşit şartlarda olsun.

 2. Alper Ecevit der ki:

  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün bizim yazılarımızı okuduğundan bu post sayesinde emin olmuş olduk. Katkı sağlıyorsak ne mutlu bize. Paylaşımları diyalog içerisinde de yapabilirdik tabii, yazdığımız bilgileri aynen sitelerinde görünce biraz şaşırmış olduk. Zamanı gelince GSGM’daki büyüklerimiz, spora hizmet etmeye çalışan bu genç yazar kadrosuna bir teşekkürü de çok görmeyecektir. O günleri de sabırla bekliyoruz.

 3. Burak Can der ki:

  48 Kiloda bence Nurcan Taylan’ın yeniden doğuşuna şahit olacağız. Yarışma günü moral ve sağlık açısından fit durumda olursa bence altın madalya adayıdır.

 4. Alper Ecevit der ki:

  Şaziye Okur son açıklanan entrylistte yok.

 5. Burak Can der ki:

  Halterde bu dibe vuruşun sebepleri mutlaka açıklanmak zorunda.. olimpiyatlar sonrası istifa eden başkan, daha sonra seçime girip kazanabiliyorsa bu işte bir gariplik var zaten. şampiyona öncesi kimler madalya alır desen 3 bayan sporcumuzdan başka biri akıllara gelmezdi. erkek halteri resmen çöktü.. özellikle taner sağır’ın 2-3 yıldır sakatlık yüzünden doğru dürüst derecesi bile yok.. bir zamanlar halil ve naim ile şov yapan Türk milli takımının erkek sporcuları şimdilerde ilk 10 içine bile giremiyorlar.. anlaşılan o ki 1 yıl içinde 2012 için sporcu çıkarmayı başaramamışız.
  bu arada şaiye okur’un da katılmasıyla 48 kiloda dünya çapında 3 sporcumuz olacak. olimpiyatlarda bir ülkeden aynı sıklete en fazla 2 sporcu gidebiliyor diye biliyorum..(halter için)… bu durumda nurcan taylan’ın kilo arttırma gibi bir yola girmesi düşünülebilir ama dereceleri buna el verir mi bilmiyorum.. ne olursa olsun iyi bir çalışma ile 2012’de 48 kilo altın ve gümüş madalyasını alabiliriz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir