Avrupa’da Türk Futbolu

Beşiktaş’ın UEFA Kupası’nda Dinamo Kiev’e elenmesi ile birlikte tüm Türk takımları Avrupa Kupaları’na Mart ayını göremeden veda etmiş oldu. Türkiye son beş yıldaki en kötü performansı sergilerken büyük bir fırsatı da tepti..2005/06 sezonunda yine çok başarısız olan Türkiye, bu puanlarının silindiği yılda bir başarısızlık daha elde ederek önümüzdeki yıllarda Şampiyonlar Ligi’ne üç takımla katılma şansını kaçırdı ve artık iki takım ile katılma hakkını korumaya çalışacak gibi gözüküyor.

Hali hazırda genel toplamda onuncu sırada bulunan Türkiye, önümüzdeki sezon Avrupa Kupaları’nda bu sene olduğu gibi toplam beş takımla katılacak ve şampiyon takım Şampiyonlar Ligi’ne direk katılacak. UEFA’da ise bir takımımız yine Temmuz aylarında ön elemeler ile uğraşmak zorunda kalacak.

Türkiye, 2010/11 yılının puanlarına bakıldığında Avrupa’da 17.sırayı alabildi. 2003 yılından beri en iyi Avrupa sezonunu geçiren Beşiktaş, toplanan 23 ülke puanının 14.5’unu alırken, diğer dört takım sadece 8.5 puan alabildi.

Fenerbahçe, Avrupa sıralamasında en üstte bulunan Türk takımı. 39. sırada bulunan Fenerbahçe, Kopenhag’ın başarılarına göre 39. veya 40. sırada önümüzdeki sezona başlayacak. Karpaty’e elenerek hayalkırıklığı yaratan Galatasaray sezonu 44.sırada tamamladı.Beşiktaş’ın ise 56.lığı garanti gözüküyor.

Önümüzdeki yıl Avrupa Kupaları’na katılması muhtemel Bursaspor ve Trabzonspor 129., Kayserispor 167.sırada.  Bu ekipler katıldıkları kupalarda seribaşı olamayacaklar.

2010/11 sezonu Türkiye adına çok kritikti. Guus Hiddink’in dün köşesinde yazdığı , Hollanda takımlarının başarıları ile Türkiye’yi Avrupa’da geride bırakması maalesef yerel basınımızda gerekli yankıyı bulmadı. Eğer Türk takımları bu sezon Hollanda’nın gerisinde kalmasaydı önümüzdeki sezon altı takım ile Avrupa’da mücadele ediyor olacaktık. Maalesef bu hakkı Hollanda elde etti. Önümüzdeki sezona hem Hollanda hem de Yunanistan’ın arkasında başlayacak Türkiye, ilk 9’a girmek için bu iki ülkeyi de geride bırakmak zorunda kalacak. Kupalara katılacak takımlarımızdan Bursaspor ve Trabzonspor’un kuralarda zorlu rakiplerle karşılaşacağı düşünülürse, önümüzdeki sene de işimiz hayli zor gözüküyor.

Bu yazı Futbol, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir