2016 Olimpiyatları Nerede Düzenlenecek?

Güncelleme

Cevap: 2016 Olimpiyatları Rio de Janeiro’da düzenlenecek. Aday ülkelerden Chicago ilk, Tokyo ikinci, Madrid ise finalde elendi. Rio’da karnaval başladı bile!

2016 Olimpiyatlarının nerede olacağı sorusuna  bugün Kopenhag’da yapılacak olan Uluslararası Olimpiyat Komitesi toplantısında yanıt verilecek.

Dört aday var. Rio, Chicago, Madrid ve Tokyo.

Oylamaya bir gün kala Rio ve Chicago’nun favori olduğu düşünülüyor. Ama hiçkimse emin konuşamıyor. Chicago’nun avantajı Barack Obama’nın popülaritesi ve Amerika’nın daha önce gerçekleştirdiği spor organizasyonlarındaki başarısı. Dezavantajı ise 2010 Kış Oyunları’nın da Kuzey Amerika’da yapılıyor olması (Vancouver 2010).

Rio, “Olimpiyatları Güney Amerika’ya Getirelim” sloganıyla favoriler arasında yer alıyor. Rio’nun dezavantajları ise suç oranının ve çevre kirliliğinin fazla olması. Ancak Başkan Lulu, devlet güvencesi veriyor.Dünya Kupası 2014’ün de Brezilya’da gerçekleşiyor olması Rio için bir sıkıntı yaratabilir.

Madrid, lobi faaliyetleri süresinde Rio’yu açık açık eleştirdi. Olimpiyat komitesinin koyduğu kuralı hiçe sayarak rakibini eleştiren Madrid’li yetkililer, kendilerinden emin. 2012 Oyunları’nı Londra’ya kaptıran Madrid, ikinci kez başvurmanın verdiği avantajla tesislerini hazır hale getirmiş bile. İspanya’nın spordaki yükselişi ise bir başka avantajı. Ancak, Madrid’de yakın zamanda yaşanan terörist saldırılar ülkenin aleyhine çalışıyor. 2016 Madrid’e verildiği takdirde üstüste üç Olimpiyat Avrupa’da yapılmış olacak (Londra 2012, Sochi 2014 ve Madrid 2016)

Tokyo ise çevre avantajı ve kuvvetli altyapısı ile ön plana çıkıyor. Olimpiyatların Tokyo’ya alınması halinde sporcuların yüzde 97’si stadyumdan en fazla 8 km uzaklıkta konaklıyor olabilecek. Ayrıca sporcuların hepsi 10 dakika içerisinde mücadele edebilecekleri salon/sahalara ulaşabiliyor olacak.

Oylama Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri arasında gerçekleşecek. İlk turda en az oyu alan ülke elenecek. 2 ülke kaldığında ise en çok oyu alan evsahibi olacak. Her turdan sonra elenen ülkenin üyesi de oy kullanmaya başlayacak. TSİ ile 9.45’te Chicago sunumunu yapacak, onu Tokyo, Rio ve Madrid izleyecek. Saat 5’te ise karar açıklanacak. Rio’da parti için kumsallar hazırlandı. Tokyo lazer gösterilerini, Madrid ise sokak festivallerini şimdiden şehir programına aldı. Yarın dünyanın bir kentinde cümbüş yaşanacak, orası kesin.

Sonuç olarak dört aday ülke de hazır gözüküyor. 2008 Oyunları’ndaki yayın teknolojisi ve çekim kalitesi gözönüne alındığında teknolojinin bundan 7 yıl sonra bize nasıl bir heyecan yaşatacağını hayal bile edemiyorum. Spor için en iyisinin olması dileğiyle…

Bu yazı Editoriyal kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2016 Olimpiyatları Nerede Düzenlenecek? için 6 cevap

 1. Dilek OKUYUCU der ki:

  TOKYO diyorum…

 2. Ali der ki:

  Bence rio :))

 3. burak can der ki:

  rio aldı bile… en doğru tercih oldu…

 4. Ali der ki:

  söylemiştimm… :))

 5. Dilek OKUYUCU der ki:

  rio da güzeldir :)

 6. ilknur yiğiter der ki:

  brezil yanın rio de janeiro da düzenlenecek arkadaşlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir