1000 Sporcu Projesi ve Judo

1000 Sporcu Projesi ve Judo

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılmaya aday sporculara destek olmak amacıyla yasalaşan ”Olimpik ve Paralimpik Spor Dallarında 2012 Olimpiyat Oyunları Hazırlık Harçlığından Yararlanacak 1000 Sporcu Projesi” kapsamında desteklenecek sporcular bir süre önce açıklandı ve tanıtımları yapıldı. Güreş ve halter dışında tek olimpiyat altın madalyasını getiren olimpik spor dalı olan Judo, bu 1000 dilimlik pastadan sadece 28 dilimlik bir pay alabildi. Bu da bay-bayan tüm olimpik sıkletler dikkate alındığında, basit bir hesapla, her sıklette 2 sporcunun desteklenmesi anlamına geliyor.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ nin sporcu ve antrenör destek programları kapsamında, federasyonların belirlediği olimpiyat aday kadrolarına vermiş olduğu maddi desteklere benzer nitelikte ama çok daha fazla olimpiyat adayı sporcuyu kapsayacak olan, 1000 Sporcu Projesi için 26 olimpik ve paralimpik spor dalında sporcular belirlendi ve harçlık ödemelerine başlandı. Bu noktada, projeyi çok kısaca hatırlatmakta fayda görüyorum.

Ödemeler Nasıl Olacak?

Proje doğrultusunda ilk 6 aylık dönem için, 2009 yılı Haziran ayından itibaren 16 yaşını doldurmamış işçiler için tespit edilen asgari ücretin net tutarı, her ay ilgili sporcuların bildirdikleri hesaba Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından yatırılacak. Bu para hiçbir sebeple haczedilemeyecek.

Sporcuların Çalışmaları Takip Edilecek Mi?

Projeden yararlanacak sporcuların izlenmesiyle ilgili olarak bir dizi çalışma yürütülecek.

Sporcuların performans ve başarı düzeylerini takip ve değerlendirmek üzere il müdürlükleri bünyesinde en az 3 kişilik izleme komiteleri oluşturulacak. İzleme komiteleri sporcuların performans ve başarı düzeyleriyle ilgili olarak hazırladıkları değerlendirme raporlarını 3′ er aylık dönemler halinde ilgili federasyonlara bildirecek.

Federasyonlar, il müdürlüklerinden gelen raporları da dikkate alarak sporculara ilişkin değerlendirmelerini 6′ şar aylık dönemler halinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ ne iletecek.

Genel Müdürlük bünyesinde oluşturulan komisyon, federasyonlardan gelen raporları değerlendirerek, sporcuların haklarının devamına, kesilmesine veya haklarının kesilmesi halinde başka bir sporcunun söz konusu haklardan yararlandırılmasına, ilgili hükümler çerçevesinde karar verebilecek. Sporcular da kendilerine bağlanan aylıkların kesilmemesi için kurallara bağlı kalacak.

Desteklenecek Sporcular Hangi Kriterlere Göre Belirlendi?

Proje kapsamında desteklenecek olan sporcuların nihai olarak seçiminde ve ilgili federasyonlara kontenjanların verilmesinde yetkili birim, bilindiği üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü. Ancak, doğal olarak olimpiyat adayı sporcularla ilgili federasyonların liste çalışmaları yapmaları istenmiş olup, federasyonlardan gelen listeler doğrultusunda nihai kararların verildiği düşünülmektedir.

Desteklenecek sporcu listesinin resmi ilanından sonra pek çok spor dalında ciddi adeletsizlikler yapıldığı konusunda sporcuların ve diğer ilgililerin itirazları da basına yansımıştır. Bu da, olası bir seçim kritersizliği olarak algılanabiliyor. Aşağıdaki tabloda, 1000 Sporcu Projesi kapsamında federasyonlara verilen kontenjanlar dikkatlere sunulmaktadır.

tablo-1-judo

176 kontenjanın boş bırakıldığı dağıtımda, aslan payını beklendiği üzere atletizm (150 kontenjan) alırken, onu sırasıyla güreş (90 kontenjan) ve voleybol (76 kontenjan) takip ediyor.

G.S.G.M. tarafından yayınlanan tüm sporcu listesi için tıklayınız.

Judo’ nun 1000 Sporcu Projesi’ ndeki Yeri

Algılanması oldukça güç bir biçimde, kocaman 1000 dilimlik pastadan, Judo’ muz sadece 28 dilim alabildi.

Bilindiği kadarıyla, Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu Mart 2009 dönemi itibariyle bu amaçla bir liste çalışması yapmıştı. İlgili listede olimpiyat adayı olan sporcuların, teknik komite tarafından başarı durumlarına göre sıralandığı ilgililerce ifade edilmişti. Yine bilindiği üzere, bu liste Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ ne iletilmişti.

Ülkemiz adına bayanlarda ilk olimpiyat madalyasının Judo’ dan geldiğini (1992 Barcelona, Hülya Şenyurt, -48 kg, bronz), halter ve güreş dışında tek olimpiyat altın madalyasının Judo’dan geldiğini (Sidney 2000, Hüseyin Özkan, -66 kg, altın), 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları Judo elemesinin, her sıklette çok sayıda (2’den fazla) sporcunun eleme sisteminde yarışması zorunluluğu getiren bir sistem olduğunu dikkate aldığımızda, Judonun çok çok çok daha fazla kontenjana ihtiyaç duyduğu ve de hak ettiği gerçeği ile karşılaşıyoruz. Bu, federasyon tarafından karar vericilere yeter derece anlatılamadı mı, yoksa karar vericiler mi bunu önemsemedi, bunlar ayrı tartışma konularıdır. Ancak, Judo’ ya haksızlık yapıldığı ortadadır.

28 Kontenjanın Judo İçindeki Dağılımı

28 kişilik kontenjan kapsamında, 17’ si erkek ve 11’i bayan olmak üzere aşağıdaki sporcularımız destekleme programına alındılar.

tablo-2-judo

Doğal olarak listeler ilan edildikten sonra, Judo camiası içerisinde de, diğer spor dallarına benzer olarak, bazı itirazlar ve haksızlık iddiaları yüksek sesle telaffuz edilir oldu. Federasyon ise, teknik ilgililerin hazırladığı listeden listeden, G.S.G.M. yetkililerinin seçim yaptığını ifade ediyor. Açıklanması gereken asıl konu, teknik ilgili ve bilgililerin listeyi hangi kriterlere göre hazırladığıydı, bana kalırsa. Ümitler kategorisinde yarışmakta olan, olimpiyat ümidi sporcularımızın, doğal olarak büyükler kategorisinde yapılmakta olan pek çok olimpik eleme müsabakasında yaş sınırı altında kaldıklar gerekçesiyle, y-a-r-ı-ş-a-m-a-y-a-c-a-k-l-a-r-ı bilgisi kendilerinde bulunmuyor muydu, örneğin. Asla yanlış anlaşılmasın, bu sporcularımız neden desteklendi demiyorum. Sadece zamanlama ne kadar doğrudur, bunu irdelemeye çalışıyorum.

Bir takım puanlama kriterleri konulup, genel müdürlüğe gönderilen listenin oluşum şekli şeffaf bir biçimde camia ile paylaşılsaydı, bu sanırım daha şık ve sağlıklı bir yaklaşım olmuş olurdu.

Özünde, harçlık mahiyetinde olimpiyat adayı sporcularımıza verilen maddi destek bu sporcuların aylık özel gıda gereksinimelerini bile karşılamayacak düzeyde. Fakat, proje kamuoyunda oldukça önemli ölçüde ilgi uyandırdı. Sadece desteklenen sporcu için değil, antrenörü, kulübü, ili, ailesi, okulu, vb. sosyal çevresi için prestij anlamına gelir bir hal aldı. Bu nedenle, camia bu konuyu önemsiyor ve Judo’ ya yapılmış olan bu haksız pay dağıtımının telafisini bekliyor. Ayrıca, desteklenen sporcularımızın takibi de önemli bir konu. Değerlendirmeler mutlaka ama mutlaka şeffaf ve adalet ölçüleri içerisinde yapılmalı…

Boşta tutulan 176 kontenjanın ilerleyen zamanlarda, federasyonlara dağıtımının yapılacağı dillendirilmiş durumda. Diplomatik ve bürokratik olarak son derece yetkin ve devlet tecrübesine sahip olan Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu Başkan Vekili, sayın Cenap SERDAR’ ın bu konuda, Judo adına önemli girişimleri olduğunu biliyoruz. Umarız ki; bu girişimler sonuçsuz kalmayacak ve Judo’ da olimpiyat adayı çok sayıda sporcumuz hak ettikleri şekilde proje kapsamında destekleneceklerdir.

Branş Verilen Kontenjan Yüzdesi

Boş 176 17,6

1 Atletizm 150 15,0

2 Güreş 90 9,0

3 Voleybol 76 7,6

4 Bedensel Engelliler 61 6,1

5 Yüzme 50 5,0

6 Boks 44 4,4

7 Halter 40 4,0

8 Taekwondo 35 3,5

9 Hentbol 28 2,8

10 JUDO 28 2,8

11 Görme Engelliler 26 2,6

12 Bisiklet 22 2,2

13 Kürek 21 2,1

14 Cimnastik 20 2,0

15 Kano 18 1,8

16 Okçuluk 18 1,8

17 Eskrim 16 1,6

18 Atıcılık 15 1,5

19 Badminton 15 1,5

20 Su Topu 14 1,4

21 Tenis 10 1,0

22 Masa Tenisi 8 0,8

23 Modern Pentatlon 6 0,6

24 Binicilik 5 0,5

25 Triatlon 4 0,4

26 Yelken 4 0,4


Dilek Okuyucu hakkında

Türkiye Şampiyonluğu yaşadıktan sonra 21 yaşında judoya veda etti. İnşaat Mühendisi olan ve halen Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışan yazar, ileri derecede İngilizce, orta seviyede Almanca, Rusça ve İspanyolca biliyor. Judo Bölge Hakemliği de yapan Dilek Okuyucu, judo hakkındaki yazılarıyla katkı yapmaktadır.
Bu yazı Haberler, Judo kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1000 Sporcu Projesi ve Judo için 7 cevap

 1. judoka25 der ki:

  Merhaba;

  Yazılarınızdan bazı gercdeklerı öğrendik.Devlet sporculara gereklı destegı verıyor fakat bu sporcuları kımler calıstırıyor?Antrenörlere neden gereklı destekler verılmıyor?Bu tabloda olimpiyata nasıl gıdılır?Tüm camiamızı aydınlattıgınız ıcın tesekkur eder basarılı yazılarınızın devamını diliyorum.

 2. Dilek OKUYUCU der ki:

  Sayın judoka25,

  İlginiz için teşekkür ederiz.

  Türkiye’ de amatör spor yapmak, dahası Judo yapmak gerçekten çok zor. Antrenörlerimizin ellerinde sadece “minder” var, tatami bile değil… Bir tek minder ile çok sayıda parlak sporcu yetiştiriyorlar.

  Bu anlaşılması güç bir durum, sanırım sadece antrenörlerimize “judo virüsü” bulaşmış olmasıyla açıklanabilir…

  Olimpiyata gidebilir miyiz? Evet. Madalya da alırız. Gidenlerin ve başaranların bizim sporcularımızdan bir fazlası yok ki…Teknik ilgililerimiz, olası rakipleri mutlaka incelemişlerdir. Bir takım kriterler doğrultusunda değerlendirmeler de yapmışlardır. Mayıs 2010 itibariyle başlayacak 2012 Olimpiyat eleme sürecinde bu teknik değerlendirmelerin semerelerini alacağımıza inanıyorum.

  Olimpiyat destekleme programı tüm amatör spor camiasının gündeminde olan ve önemsenen bir konu. 28 kişilik kontenjan, neresinden bakılırsa bakılsın Judo’ muza haksızlıktır…

 3. metin der ki:

  Türkçe’de tam olarak bilinip, anlaşılabilen bir kavram aranırsa Do kelimesini ” tasavvuf ” ile eşanlamlı görebiliriz. ” tasavvufu ” kelimesi de tıpkı Do gibi, yol anlamına gelen bir kelimedir. Mistik ve felsefi anlamlar ve uygulamalarla birleştirilip kaynaştırılan bütün Japon “Do” sanatlarının terbiye sistemi ve kendi konularına yaklaşımları, eğitimleri hatta çeşitli Ryu (Ekol)’ları olması Anadoluda yaşanan tasavvufla benzerlik taşımakta. İslam tasavvufunda ruhu kötülükten arındırmak kamil insan olmak esaslıdır. Do sanatları ise Savaş sanatları esaslı olmakla beraber savaşmak fiziksel anlamada korunmak ve ruhsal anlamda benlikten kurtulmaktır. Başkan bey yıllardı judo nun içindesiniz ‘DO’ nun bu sporların ruhu olduğunu bilmeniz gerekiyor, İNSANA BENZER JUDO TEKNİK BEDEN DO RUH’TUR, İNSANI CENNETEDE CEHENEMEDE GÖTÜREN RUHUN GÜZELLİDİR. YÖNETİMİN BAŞINDA SİZ VARSINIZ ALT YÖNETİMİN YAPMIŞ OLDUĞU HATALARIN GERÇEK DÜNYADA CEZASINI UNUTMAYINKİ SİZ ÇEKECEKSİNİZ. Allah doğru yoldan ayırmasın.

 4. judoka25 der ki:

  merhaba dilek hocam,28 sporcumuza olimpiyatlara hazırlanmak için azda olsa bir destek verildi fakat anlayamadıgımız şuki bayan judocularımızın sayısı niye 11 kişi 14 degil 28 kişilik listede demekki dagılım bakımından yanlışlıklar var bu listeleri yapanlar bu kadar işi dahi becerememişler,umarım vıcdanlı insanlar çıkarda bu işleri adil bir şekilde yapar,fedarasyonu yönetenlerin bu işlerden anlamadıkları belli.

 5. doberlengo der ki:

  Merhaba,

  İstanbul’da judo öğrenmek için hangi merkezlere başvurulabilir? Uzun zamandan beri öğrenmek istiyorum fakat bir türlü bir merkez bulamadım. Sanırım yetişkinler için böyle bir ortam yok malesef?!

  Sağlıcakla kalın.

 6. Hakan TÜRK der ki:

  Bu çocuklar Türk Milletini temsilen olimpiyatlara gidiyorlar. Acaba yeterli harçlık veriliyormu? veya zamanında ödeniyormu?

 7. Dilek OKUYUCU der ki:

  Sayın Hakan TÜRK,

  Bildiğimiz kadarıyla ödenen paralar karın doyuracak cinsten değil ve ödemelerde de aksaklıklar oluyor. Yani, listeler kadar ödemeler ve performans değerlendirmeleri de tartışma konusu olmaya devam edecek gibi…

  Her fırsatta söylüyorum, ve söylemeye devam edeceğim. Olimpiyat bizim sporcularımız için afaki bir hedef değil. Stratejik planlamalarla pek çok sıklette rahatlıkla aşarız barajı. Ancak, görünürdeki (olmayan) judo politikamızla işler zora girecek gibi. İşin özü şu ki; elde ümitlerden itibaren uluslararası deneyim kazanmış sağlam bir genç kadro var. Fakat, günlük hesaplar ve olimpik elemeyle bağdaştırılamayacak uygulamalarla, bu nesil harcanacak gibi görünüyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir